تصویر تولید 170هزار بشكه نفت سنگین در دستور كار منطقه آزاد قشم/سرمایه گذاری بمباردیه كانادا در ایرلاین اختصاصی قشم
مدیرعامل منطقه آزاد قشم:

تولید 170هزار بشكه نفت سنگین در دستور كار منطقه آزاد قشم/سرمایه گذاری بمباردیه كانادا در ایرلاین اختصاصی قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تولید 170 هزار بشكه نفت سنگین در دستور كار این سازمان قرار دارد و این میزان علاوه بر استخراج 125 هزار بشكه نفت در قالب چهار طرح نفتی جزیره است.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی سه شنبه شب در نشست تبیین و تشریح برنامه ها و سیاست های اجرایی سازمان منطقه آزاد قشم در سال 95، افزود: در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی این سازمان تعین تكلیف شده است و روزانه حداقل 35 میلیون متر مكعب و حداكثر 60 میلیون متر مكعب گاز برای دستیابی به اهداف تعریف شده در زمینه استخراج نفت و تولید محصولات پتروشیمی به این جزیره اختصاص می یابد.
وی اضافه كرد: هم اینك تولید هشت میلیون تن محصولات پایین دستی پتروشیمی در دستور كار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد و 50 درصد طرح ذخیره سازی یكصد میلیون بشكه نفت قطعی شده است.
مومنی ادامه داد: در حوزه بانكرینگ نیز برای افزایش 500 تا 700 هزار تنی برنامه ریزی شده است كه در سه ماهه نخست امسال 50 هزار تن آن به بهره برداری می رسد و امكان توسعه این طرح با جذب سرمایه گذار داخلی نیز وجود دارد.

***تولید 84 هزار تن ماهی در قفس
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار كرد: این سازمان برای تولید 84 هزار تن ماهی در قفس برنامه ریزی كرده و از این میزان برای چهار هزار تن قرارداد و برای 32 هزار و 500 تن موافقت اصولی صادر كرده است.
مومنی افزود: در سفر فرزین حقدل معاون پیشین اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان به نروژ نیز توافقات خوبی برای تولید ماهی در قفس صورت گرفته است و به دنبال تبادل هیات های اقتصادی در این زمینه هستیم.
وی بسترسازی برای ایجاد بازارهای مالی به ویژه با نامورای ژاپن و چند كشور عربی را از دیگر دستاوردهای این سازمان در سال 94 اعلام و اضافه كرد: این كشورها برای ایجاد شعبه بانكی در منطقه آزاد قشم اظهار تمایل كرده اند و مذاكرات اولیه نیز با بانك مركزی انجام شده است.

***ایرلاین اختصاصی قشم راه اندازی می شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینكه بیشتر مجوزهای لازم برای راه اندازی ایرلاین اختصاصی قشم صادر شده است، از اظهار تمایل شركت بمباردیه (Bombardier) كانادا برای سرمایه گذاری در این زمینه خبر داد.
مومنی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، حداكثر تا نیمه نخست سال جاری ایرلاین اختصاصی قشم راه اندازی می شود.

***تولید یكهزار مگاوات برق در دستور كار منطقه آزاد قشم
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار كرد: تولید یكهزار مگاوات برق در دستور كار این سازمان قرار دارد كه از این میزان تولید 70 مگاوات عملیاتی شده است و طرح تولید 230 هزار مگاوات دیگر نیز در نیمه نخست امسال به بهره برداری می رسد.
مومنی اضافه كرد: توافق های خوبی با وزارت نیرو داشته ایم تا اجازه بدهند در حوزه اجرایی ماده 112 قانون برنامه پنجم، منطقه آزاد قشم در حوزه آب و برق تصمیم گیری كند.
وی ادامه داد: این توافق در سه مرحله اجرایی می شود و پس از آن می توانیم مازاد تولید برق خود را به سرزمین اصلی بفروشیم.
مومنی یادآوری كرد: در كنار تولید یكهزار مگاوات برق، 200 هزار متر مكعب نیز آب تولید می شود و از این محل می توانیم آبرسانی در حوزه بانكرینگ را تامین كنیم.

***صفر تا صد طرح احداث پل خلیج فارس به منطقه آزاد محول می شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در دیداری كه با معاون اول رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید داشته ام، قرار شد صفر تا صد طرح احداث پل خیلج فارس به این سازمان منتقل شود و تا پایان ماه جاری این مهم عملیاتی می شود.
مومنی همچنین با اشاره به اتمام عملیات اجرایی در بندرهای درگهان و بهمن، اظهار كرد: تا قبل از اردیبهشت سال جاری خط دریایی با خصب و خط هوایی با مسقط راه اندازی می شود.
وی تولید سه میلیون و 200 هزار تن فولاد در جزیره قشم را از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری برشمرد و گفت: این میزان تا سقف پنج میلیون تن قابل افزایش است.
مومنی ادامه داد: در كنار این طرح، صنعتگران چینی نیز طرح تولید هشت میلیون تن فولاد در این جزیره را پیشنهاد داده اند كه در حال رایزنی در این زمینه هستیم.
وی توسعه جاده های قشم در مسیر درگهان به فرودگاه، درگهان به لافت را از دیگر طرح های در دست اجرای این سازمان برشمرد و افزود: در كنار این طرح ها، به دنبال احداث جاده جدید در مسیر فرودگاه - باسعیدو هستیم و با بهره برداری از آن، مسیر كنونی این دو منطقه نیز اصلاح می شود.

***روابط عمومی سازمان نقش مهمی در توسعه گردشگری نوروزی قشم داشت
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تقدیر از عملكرد مرتضی شیخ زاده سرپرست مدیریت روابط عمومی این سازمان، گفت: عملكرد شبانه روزی وی در كنار تعامل خوبی كه با صدا و سیما، خبرگزاری ها و نشریات ملی و محلی داشت، موجب جذب حداكثری مسافران و توسعه گردشگری در نوروز 95 شد.
وی با بیان اینكه حدود 631 هزار و 129 مسافر از 25 اسفند 94 تا پایان 13 فروردین امسال وارد جزیره قشم شدند، گفت: تبلیغات موثر و هدفمند روابط عمومی در صدا و سیما و خبرگزاری ها موجب جذب مسافران و گردشگران از دورترین نقاط كشور به قشم شد كه این رویكرد در نوع خود بی سابقه بود.

در پایان این نشست، طی حكمی از سوی حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری، سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و مشاور امور بانوان و خانواده این سازمان منصوب شدند.


بر اساس این احكام كیهان عباسیان به عنوان سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری، میثم رفیع پرهیزكار به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت، فرزین حقدل به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و میترا مشرقی مقدم به عنوان مشاور امور بانوان و خانواده این سازمان معرفی شدند.


جزیره قشم با یكهزار و 500 كیلومترمربع مساحت، نزدیك به 2.5 برابر دومین جزیره بزرگ خلیج فارس است كه ویژگی ها و مزیت های منحصر به فرد این منطقه قرار گرفتن در دهانه تنگه هرمز و ورودی خلیج فـارس، دسترسی به آبراهه های بین المللی، بازارهای داخلی، بازار جمهوری های آسیای میانه و بازارهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، برخورداری از اسكله ای بزرگ در خلیج فارس با ظرفیت پهلوگیری برای شناورهای 100 تنی (اسكله كاوه - شمال جزیره) است.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.