تصویر یک ابر پروژه ملی در قشم کلید خورد/ هاب پتروشیمی منطقه آزاد قشم در آینده ای نزدیک احداث‌می شود

یک ابر پروژه ملی در قشم کلید خورد/ هاب پتروشیمی منطقه آزاد قشم در آینده ای نزدیک احداث‌می شود


سازمان منطقه آزاد قشم با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه اهمیت پیشرفت مناطق آزاد و با عنایت به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز 20 ساله کشور (1404)، و با نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران طرح ایجاد هاب پتروشیمی در منطقه آزاد قشم به ظرفیت ۶ میلیون تن محصول در سال و ۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و داخلی را با مشارکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در این منطقه آغاز مینماید.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، ایجاد هاب پتروشیمی در جزیره قشم براساس تفاهم نامه ای که به امضای حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از یک طرف و مرتضی عزیزی مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان از طرف دیگررسید، با مشخص نمودن زمان دو ماهه برای اجرای گام های ابتدایی و مطالعاتی این طرح، آغاز شد.
همکاری در تهیه قراردادها، پیشبرد انجام مطالعات طرح جامع هاب پتروشیمی قشم به وسیله شرکت WORLEY PARSONS ، تعیین حدود اربعه اراضی این طرح به وسعت تقریبی 400 هکتار و پیشبرد انجام مطالعات کلان زیست محیطی و ایمنی سایت از تعهدات سازمان منطقه آزاد قشم در این طرح مهم حوزه پتروشیمی می باشد.
براساس این تفاهم نامه، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان هم موظف است با همکاری در تهیه قرارداد طرح هاب پتروشیمی، در زمینه توسعه و تهیه و ارائه مدل مالی قرارداد به عنوان بخش مهم این تفاهم نامه با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم ظرف یک ماه همکاری کند.
در این تفاهم نامه همچنین آمده است؛ تهیه و پیشنهاد رویه سنجش اهلیت مالی و فنی متقاضیان و روش انتخاب سرمایه گذاران معتبر برای این طرح، براساس ضوابط و مقررات و دستور العمل های حاکم بر سازمان منطقه آزاد قشم می باشد.

شایان ذکر است که تفاهم نامه همکاری در احداث هاب پتروشیمی قشم ظهر امروز در دفتر تهران سازمان منطقه آزاد قشم به امضای طرفین رسید.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.