تصویر شانزدهمین جشنواره "نوروز صیاد قشم"  27تیرماه برگزار می شود/ روزی نو در چله تابستان جزیره

شانزدهمین جشنواره "نوروز صیاد قشم" 27تیرماه برگزار می شود/ روزی نو در چله تابستان جزیره

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از برگزاری شانزدهمین جشنواره "نوروز صیاد قشم"، روز 27تیرماه در روستای سلخ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، طاهره شهرکی با اعلام این خبر اظهار داشت: برپایی آیین های بومی و سنتی جزیره، بهترین راه برای انتقال آموزه های فرهنگی و هنری این منطقه به نسل های بعد و حفظ میراث ناملموس قشم است.
وی افزود: در این مراسم که هرساله با استقبال بی نظیر مردم قشم و گردشگران برگزار می شود، برنامه های متنوعی همچون اجرای موسیقی بومی، نمایش های آیینی، مسابقات محلی و پخت غذا و شیرینی های محلی به اجرا درمی آید.
به گفته شهرکی، بسیاری از سنت ها و بازی های بومی جزیره که برگرفته از نحوه زندگی در کنار ساحل و صید و صیادی است، در این جشنواره بازآرایی شده و به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم ضمن دعوت از پژوهشگران، محققین و گردشگران علاقمند به میراث فرهنگی و آیین های کهن جنوب کشور گفت: این جشنواره فرصتی شایسته برای آشنایی و معرفی آداب، رسوم، فرهنگ و سنن قشم است.
گفتنی است، شانزدهمین جشنواره "نوروز صیاد قشم"  روز 27 تیر ماه مانند سال های گذشته به میزبانی روستای سلخ واقع 80کیلومتری شهر قشم، با همکاری مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم، شورا و دهیاری روستای سلخ و همراهی انجمن دوستداران میراث فرهنگی قشم برگزار می شود.
صیادان جزیره قشم آخرین روز تیرماه هر سال را نوروز صیاد می نامند که نخستین روز از فصل گرمای واقعی در جنوب کشور است. در این روز هیچ یک از صیادان قشمی ماهی و موجودات آبزی را صید نمی کنند و از خوردن آبزیان امتناع می کنند.
به باور آن ها در این روز باید همه آبزیان در پناه آبی خلیج فارس در امنیت کامل باشند تا با زادآوری و تکثیر نسل خود، نعمت خداوند را بر اهالی جزیره کامل کنند.
تهیه و تنظیم: معصومه مشار

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.