تصویر نگاه اقتصادی صربستان به ظرفیت های سرمایه گذاری قشم
سفیر صربستان در بازدید از ظرفیت های اقتصادی، تجاری، نفت و انرژی و گردشگری منطقه آزاد قشم عنوان کرد؛

نگاه اقتصادی صربستان به ظرفیت های سرمایه گذاری قشم

سفیر صربستان در بازدید از چند طرح مهم اقتصادی، تجاری، نفت و انرژی و گردشگری منطقه آزاد قشم، بر نگاه اقتصادی کشورش برای سرمایه گذاری در صنایع مهم این‌ جزیره تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، دراگان تودروویج در نشست با حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان‌منطقه آزاد قشم در ساختمان کلاه فرنگی با قدردانی از میزبانی این سازمان گفت: صربستان روابط سیاسی خوبی با ایران دارد و ما خواستار توسعه فعالیت های اقتصادی با جمهوری اسلامی از جمله با منطقه آزاد قشم هستیم. 

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع  رییس جمهور صربستان به ایران تا دو هفته آینده به همراه هیاتی بلند پایه گفت: تبادلات ارزی ما با ایران در سال گذشته با 150 درصد رشد همراه بوده و ما قصد داریم روابط اقتصادی دو کشور افزایش یابد.

سفیر جمهوری صربستان در ایران با تاکید بر قابلیت حوزه های سرمایه گذاری در قشم،  افزود: ظرفیت های مهم اقتصادی این منطقه باید در گفت و گوهای مقامات دو کشور در ایران مطرح شود.

به گفته تودروویچ، سفر گروه اقتصادی صربستان به جزیره قشم می تواند به توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور کمک کند.

وی در پایان با اشاره به طبیعت زیبای جزیره قشم عنوان کرد: فضای بکر این منطقه، بیانگر آینده روشن قشم در صنعت گردشگری و جذب توریست است و امیدوارم این سفر آغازی برای ارتباطات صمیمانه صربستان با منطقه آزاد قشم باشد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم  با اظهار خرسندی از سفر سفیر کشور صربستان به این منطقه، گفت: ظرفیت های صنایع نفت، گاز، شیلات،  آب و برق و گردشگری این‌جزیره مستعد سرمایه گذاری است.

حمیدرضا مومنی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور صربستان و هیات بلند پایه همراه وی به ایران در هفته های آتی، افزود: معرفی ظرفیت های مهم اقتصادی جزیره قشم، می تواند فصل جدیدی از توسعه فعالیت های اقتصادی بین دو کشور را رقم بزند.

وی بر توانمندی های قشم در بخش صنایع نفت، گاز و انرژی تاکید کرد و افزود: قشم به عنوان هاب پتروشیمی منطقه شناخته شده است و وجود 17 میدان هیدروکربنی در اطراف این جزیره و چندین پالایشگاه نفت سنگین، دو سکوی نفتی دریایی و داشتن ظرفیت بانکرینگ، یکی از مناطق شاخص برای سرمایه گذاری خارجی است.

وی همچنین به ظرفیت های قشم در حوزه اقتصاد دریا محور اشاره کرده و افزود: این منطقه دارای پتانسیل بالایی در تولید محصولات شیلاتی مانند میگو و ماهی است که به عنوان اقلام صادراتی، ارزآوری زیادی داشته و با تخصیص 300 هکتار زمین، برنامه ویژه ای را برای تولید محصولات صنعتی و گلخانه ای تدوین کرده ایم.

به گفته مومنی، منطقه آزاد قشم با توسعه صنعت گردشگری و بهره برداری مناسب از ژئوسایت ها، ساخت هتل های چند ستاره و مراکز تفریحی و رفاهی، شرایط خوبی در حوزه گردشگری فراهم کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان برای برقراری روابط اقتصادی با کشور صربستان اعلام آمادگی کرد و از دراگان تودروویچ سفیر جمهوری صربستان در ایران خواست پیام همکاری وی را به رییس جمهور این کشور ابلاغ کند.

شایان ذکر است؛ سفیر صربستان در آستانه سفر رئیس جمهور و هیات عالیرتبه اقتصادی کشورش به ایران، پیش از ظهر امروز (دوشنبه) با حضور در جزیره قشم، علاوه بر دیدار با حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از چندین پروژه عظیم صنعتی این‌ منطقه نیز بازدید کرد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.